logo-removebg-preview

COAL CITY FILM FESTIVAL 2024 FINAL SELECTION

The CCFF 2024 Final Selection has been published below, click the images to enlarge

Documentary Film Category

Feature Film Category

Short Film Category

Student and Experimental Category

COAL CITY FILM FESTIVAL 2023 FINAL SELECTION

FEATURE FILM 

TITLE

FILMMAKER

COUNTRY

Kamsi

Uzodinma Okpechi

Nigeria

Herdsmen

Toka  Mcbaror

 

STRAINED

Okechukwu Oku

Nigeria

ENOUGH OF THE SILENCE

Andrew Amenechi

Nigeria

C.O.L.D

Bakia T. Thomas

Nigeria

YAHYA THE WHITELION

TUNDE OLAOYE

Nigeria

ADEDIBU

Abiodun Kukoyi Jimoh

Nigeria

Obsession

Emmanuel Chidibere Nwosu

Nigeria

The Hotel

Alexandr Baluyev

Russia

Mania 

Samuel Saviour Kiz

Cameroon

Bakassi

Bakia T. Thomas

Nigeria

ITSEKIIRII

Andy Boyo

 

Chisom

Betsy Ikeme

Nigeria

 

SHORT FILMS

TITLE

FILMMAKERS

COUNTRY

AWAY

Victor okwuchukwu Onwudiwe

Goodnews Erico Isika

Nigeria

OR ME FOR THE WORLD

Chandrasekhar Rath

India

And I still came

Yann Kerdoncuff

France

Have I told you that I love you?

Ciomara Morais

Portugal

TAKBIR

Jordi Calvet

Spain

Waste to Life

Ose Oyamendan

United States (USA)

Fountain

Alexandrina Hemsley

United Kingdom (UK)

the words

Liliana Paganini

Italy

SEVEN

FOUSSEYNI MAIGA

Mali

BAIT

Seun Akinseloyin

Nigeria

Awoken

Adaora Nwandu Earl

United States (USA)

   

Candle light

King Donald ukagwu

Nigeria

SOUL

Sergey Shtern

Russia

Grandma Returns to School

Alexander Akpodiete

Nigeria

Better And Better

Clinton Chigozie Chukwuka Agude

United States

The Wrench

Songhuan Li, Yifan Chen

United States

THOSE TWO

Amina Garba Ashiwaju, Imohabasi Ime

Nigeria

DIP

Anuli Ogochukwu Onwuadi, Oluwayinka Temidayo

Nigeria

Bus Ride

Conqueror ‘Ify Chuks’ Chukwudi

Nigeria

SAWDUST

AYODELE ELEGBA

Nigeria

Desire

Segun Martins

Nigeria

The Washerwoman

Obi Ejikeme

United Kingdom

Be a man

Philippe Robert Jean Talavera

Namibia

Be a Lady

Philippe Robert Jean Talavera

Namibia

HOSTAGE

MATHEW OLUWATOBI BABALOLA

Nigeria

 

STUDENTS/EXPERIMENTAL FILMS

TITLE

FILMMAKER

COUNTRY

Na Man You Be

AA Presley, Jeffrey “Holmes” Umulor

Nigeria

Tales of The Browbeaten

Sebastian Ukwa

Nigeria

A Ticket To Hell

Karim Shohdy

Egypt

 

DOCUMENTARY FILMS

TITLE

FILMMAKER

COUNTRY

The Hidden Crime: Violence Against Men

Oyetayo Raymond Ojoade

Trinidad and Tobago

80 YEARS LATER

Celine Parreñas Shimizu

United States


My Skin, My Tears

Oyetayo Raymond Ojoade

Trinidad and Tobago

In Search Of Uhuru: One Man’s Journey, To Uncover His African Roots

Dynast Abefe Adewale Amir

United Sates

Granma Nineteen and the Soviet's Secret | Directed by João Ribeiro (Portugal)

H.P. Lovecraft's Witch House | Directed by Bobby Easley (USA)

November Tear | Directed by Nondo Richard (Uganda)

EAGLE WINGS | Directed by Paul Apel Papel (Nigeria)

STAIN | Directed by Mugisha Herbert Morris, Ninsiima Ronah (Uganda)

LAURIE | Directed by Okechukwu Oku (Nigeria)

The Academy | Directed by John Chuka (Nigeria)

HIGHER CRIME | Directed by Uduak-Obong Patrick (Nigeria)

Tara's Diary | Directed by Charles Chinonso Okwuowulu (Nigeria)

NNE- KA | Directed by Emeka Amakaeze (Nigeria)

DADDY's LOVE | Directed by Victor Keny Basil (Nigeria)

Goodbye tomorrow | Directed by Goodnews Eriko (Nigeria)

LIFE OF BIM | Directed by Moses Akerele (Nigeria)

DREAM CHASER | Directed by Tochukwu Nwaiwu (Nigeria)

APRIL SHOWERS | Directed by Richard Omos Iboyi (Nigeria)

BOYCOTT | Directed by Stanfame Ajalaja Stanley (Nigeria)

Yahoo + | Directed by Ebuka Michael Njoku (Nigeria)

Planned Murder | Directed by Ray Bevvy Katinns (Nigeria)                                      

35 | Directed by Maggie Zhu (United States)                                 

The Immigrant | Directed by Christopher Nkem Okafor (United States)  

Edeleyo : In the hands of fate | Directed by 'Gbovo Eriamiantoe (Nigeria)           

Operation Scorpion Sting | Directed by Peter Fada (Nigeria)

S O J A | Directed by Peter Fada (Nigeria)                                       

Someone else's child (is not your slave) Directed by Patricia Kwende (Cameroon, France)

Troll Girl | Directed by Kay Carmichael (South Africa)                                     

What She Wrote | Directed by Okechukwu Oku (Nigeria)                                           

Rirhandzu (Love) | Directed vy Samuel Samstar Ntsanwisi (South Africa)           

Ije | Directed by Ejiro Esigbone, Orire "Lucky" Nwani (United States/Nigeria)     

Tethered | Directed by Odianosen Iyomon (Nigeria)                 

Living Will | Directed by Jonathan Lockhart Jr  ( United States)                                

LOST | Directed by Davidson lzegaegbe (Nigeria)                       

Oiza's Nexus | Directed by Toyosi Ige (Nigeria)                                      

BOUND (lost in the moment) |Directed by Prince Augustine Egwuonwu (Nigeria)                             

Superman | Directed by Jiaqi Xia (China)                                       

JUST BEFORE 30 | Directed by Lancelot Oduwa Imasuen (Nigeria)             

THE KID | Directed by Lancelot Oduwa Imasuen                                    

The Fix | Directed by Glenn Ford  (United States)                                   

Wolf + Lamb | Directed by Giuseppe Schettino (Italy)

Palm for Crude | Directed by Fred MayFord  (Nigeria)

Golden Fish, African Fish | Directed by Thomas Grand, Moussa Diop (Senegal)

In their Eyes | Directed by Arnaud Blin (France)

The Path to Church where everyone is equal | Directed by Yury Maximov (Russia)

From Trash To Treasure: Turning negatives into positives in Lesotho | Directed by Iara Lee (Lesotho/United States)

Shea, by Nasra | Directed by Effy Adar (Canada)

For the Love of Monsters | Directed by Claire Stanton (United States)

Bride Untangled | Directed by Julie O. Ako (Nigeria)

Oko ke Akueteh | Directed by Dela Dem Duvi (Ghana)

Omugwo | Directed by Lucky Orire Nwani (Nigeria)

Chez vous  | Directed by Martina Riu (France)